Řvi potichu, brácho

Březinová, Ivona: Řvi potichu, brácho. Praha: Albatros, 2016

Mé postřehy: Autorka s obdivuhodným vhledem a náhledem líčí různé každodenní i náhlé situace chlapce s dětským autismem. Přibližuje nám, jak těžký je život jak pro děti, pro něž je svět někdy nesrozumitelný a nečitelný, chaotický, tak pro jejich rodinné příslušníky, kteří se s nimi učí a učí a učí.

Přečtete si vtipné i rádoby vtipné situace, které vám utkví v paměti a myslím si, že s jejich pomocí si vzpomenete, jak to může být těžké, složité, zamotané, když se dítě s autismem dívá na svět a snaží se v něm vyznat, prostě být.

Příběhem se prolíná popis Aspergerova syndromu – zosobňuje jej spolužák Jeremiášovy sestry. Pilně se učí, jak se projevuje náklonnost, když se jí chce dvořit. Měl by přinést květiny, ale ne v květináči, řezané… A tak vytáhne kytku z květináče a přinese ho spolužačce až domů.

Začtěte se do lidsky, citlivě napsaného příběhu, který vám chvílemi vžene slzy do očí a chvílemi vás rozesměje.

Oficiální text vydavatele: Jeremiáš je jiný. Žije ve světě, který má svá přísná pravidla, ve světě, kde každý den v týdnu má jinou barvu a kde jsou krajíce chleba kulaté. Se světem, v němž žije maminka se sestrou, si příliš nerozumí, nevyzná se v něm. Ale nevadí mu to, má přece ten svůj.

Ostatním sice občas připraví horkou chvilku, ale ani milující maminka, ani dvouvaječné dvojče na něj nedají dopustit. Hlavně aby jim Jeremyho nedali do ústavu, to by nepřežily.

Ivona Březinová citlivě, ale s nezbytným nadhledem vypráví příběh autistického chlapce a jeho okolí, které se s jeho poruchou musí dennodenně vyrovnávat. Knížka s výtečnými ilustracemi Tomáše Kučerovského dětem ukazuje, že s poruchou autistického spektra se dá žít a že nakonec je ze všeho nejdůležitější jako vždycky láska a dostatek porozumění.

„Jako klinická psycholožka pomáhám rodičům překonávat vývojové, psychické i emoční obtíže dětí; efektivně zvládat výchovu rozumem i srdcem.“ Příběh o mně si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.